kwatery w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >

Akwarium słonowodne

27 February 2013r.

Do założenia akwarium słonowodnego wystarczy w zupełności zbiornik szklany o pojemności kilkunastu, a nawet kilku litrów. Nam udało się nawet hodować niektóre zwierzęta bałtyckie w nie­wielkich krystalizatorach i wekach. Konieczne jest jednak w ta­kich wypadkach częste oczyszczanie i uzupełnianie wyparowanej wody. Jak postarać się o wodę morską?


Łowimy ryby do akwarium

27 February 2013r.

Łowimy ryby do akwarium W tak przygotowanym akwarium możemy śmiało umieścić nasze morskie lub zalewowe zwierzęta. Spośród ryb do hodowli tej nadają się najlepiej cierniki. Chować tę rybkę będziemy jednak tylko w okresie jej rozmnażania się, tj. późną wiosną. Jest to bowiem ryba bardzo ruchliwa i pełna temperamentu, nie należy więc długo jej więzić. Wybierzmy się zatem w maju lub czerwcu nad morze lub jakiekolwiek jezioro i spróbujmy wyłowić czerpakiem albo podrywką kilka cierników, zwanych popularnie kolkami.


Hodowla zwierząt bałtyckich

27 February 2013r.

Krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis), prawdopodobnie w początku bie­żącego stulecia zawleczony do Europy z Azji wschodniej krewetek (długości 3 — 5 cm) okryte jest delikatną i tak przezroczystą osłonką chitynową, że widać przez nią żołądek i pobrany pokarm, np, połknięte kiełże, lasonogi itp. Krewetki przebywają najchętniej na roślinności wodnej. W Morzu Północnym dorastają do 10 cm i po­ławiane są tam w dużych ilościach ze względu na bardzo smaczne mięso.


Pielęgnowanie akwarium morskiego

27 February 2013r.

Pielęgnowanie akwarium morskiego Odpowiednio urządzone akwarium należy umieścić w miejscu, z którego już nie będzie ruszane. Trzeba przy tym pamiętać, że większość zwierząt morskich wymaga chłodnej wody. Toteż najlep­sze warunki dla akwariów z fauną morską stwarza piwnica, szcze­gólnie położona od strony północnej. Akwarium ustawiamy na gru­bym filcu i przykrywamy z wierzchu szkłem.


Wycieczka w głąb morza

27 February 2013r.

Wycieczka w głąb morza. W podwodnej krainie. Wiele różnorodnych zwierząt i roślin, często o osobliwych kształtach, zamieszkuje nasze morze. Część ich poznaliśmy już w poprzednich rozdziałach. Z pewnością niektóre z nich udało się nam zebrać na brzegu morskim. Być może, próbowaliśmy je nawet hodować w akwarium.


Koszaliński Szlak Nadmorski

19 April 2013r.

Koszaliński Szlak Nadmorski Do wsi Rowy (46,0 km) dojść możemy, idąc dalej leśną drogą wzdłuż brzegów jeziora lub też przejść w dowolnym miejscu mierzeję i iść brzegiem plaży. 2—3 kilometry przed Rowami napotykamy na plaży sterczące pnie potężnych niegdyś buków i dębów jak również odkryte pokłady torfowe. Świadczy to o tym, że przed dziesiątkami lat szumiał w tym miejscu las, który uległ w twardej walce z morskim żywiołem. Rowy to cicha wioska rybacka leżąca u ujścia Łupawy, na lewym jej brzegu. Stanowi wymarzone miejsce odpoczynku dla mieszkańców zgiełkliwych miast. Wieś posiada połączenie autobusowe PKS przez Objazdę ze Słupskiem, miastem powiatowym leżącym na linii kolejowej Gdańsk—Szczecin (około 1 godz. 10 min.). Jest tu także sklep spożywczy


GDAŃSK

13 June 2013r.

GDAŃSK. Kościół Naj­świętszej Marii Panny we wnętrzu cenne dzieła sztuki, m.in. gotycka rzeźba Pięknej Madonny pocz. XV w. W bocznym ołtarzu kopia obrazu "Sąd Ostateczny" J. Memlinga (oryginał w Muzeum Narodowym). Obok kościoła barokowa * kaplica królewska, zbud. 1678-81 (Tylman z Gameren), fund. Jana III Sobieskiego, i gotycka plebania 1518. Powrót na ul. Długą, na zamknięciu której od wsch. gotycki * ratusz Głównego Miasta zbud. 1368-82, rozbud. w XV i XVI w. Fasada wsch. 1465, rzeźbione i malowane orły polskie XV i XVI w. Na wysmukłej wieży (82 m, piękny widok na miasto i okolice) renesansowy hełm ze złoconą statuą Zygmunta Augusta 1561, odbud. 1950. Obecnie siedziba Muzeum Historii m. Gdańska.


Strona 3 z 5, < Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >