kwatery w Polsce

wczasy, wakacje, urlop

 

Śpiew piasku

18 January 2013r.

Idziemy po suchym piasku, a piasek ten pod naszymi stopami wydaje śpiewny dźwięk. Rybacy mówią, że piasek "śpiewa". Co powoduje powstanie tego dziwnego dźwięku? Może wy­wołany on jest przez ocieranie się ziarenek piasku kwarcowego? A może powodują go kryształki innych minerałów lub po prostu obecność soli? Na pytanie to, o ile nam wiadomo, nauka nie odpo­wiedziała jeszcze dokładnie. Zaciekawi nas na pewno, czy tylko nasze nadbałtyckie piaski wydają ten charakterystyczny śpiewny dźwięk. Otóż podobny dźwięk wydają piaski na atlantyckich brzegach Europy i Ameryki, a nawet na odległym półwyspie Kola. "śpiewają" również piaski na pustyniach azjatyckich i afrykańskich. Niektórzy obserwatorzy podają bardzo ciekawe spostrzeżenia o śpiewającym piasku.


Tajemnicze ślady na plaży

18 January 2013r.

Wychodząc rankiem na plażę zobaczymy na czystym, nie zdep­tanym piasku wiele rozmaitych śladów. Przyjrzyjmy się im i spró­bujmy odczytać te ,,zawiłe hieroglify". Oto na wilgotnym od rosy piasku widać jakiś długi, kręty ślad, kierujący się w stronę kępki roślin. Wydeptał go swoimi licznymi odnóżami wij krocionóg, spiesząc ukryć się między butwiejącymi szczątkami roślin. Nie dopiął jednak celu, przeszkodził mu w tym mały ptaszek, zapewne szary biegus, którego jajeczka leżą gdzieś niedaleko na wydmie, wprost na piasku (rys. 11). Ślady jego cienkich palców odbiły się w miejscu, gdzie ślad wija się urywa.


Woliński Park Narodowy

19 April 2013r.

Woliński Park Narodowy Najciekawszym jest jednakże środek wyspy, dyluwialny trzon o wysokich, zalesionych wzniesieniach. Piękno tego rejonu sprawiło, że tu właśnie postanowiono utworzyć Woliński Park Narodowy. Pierwotna przyroda tej części wyspy zachowała się do naszych czasów prawie że w niezmienionym pięknie. Obserwować tutaj możemy to wszystko, czego w takim zespoleniu nie spotykamy nigdzie indziej na naszym wybrzeżu. Bezpośrednio nad brzegiem Bałtyku widzimy wysokie góry, a z nich olbrzymi obszar morza (w pogodne dni z wysoczyzny w okolicy Międzyzdrojów widać światła latarni morskiej z duńskiej wyspy Bornholm, oddalonej od naszego wybrzeża